Reklam
Reklam
Buse HERDEM

Buse HERDEM

HATALARIMIZIN GELİŞTİRİCİ GÜCÜ

Hakkında

Hayat seçimlerden ibarettir. Hayatın bir kullanma kılavuzu ya da seçimlerimizde bize her zaman doğru yolu gösteren yön levhalarımız yoktur. İnsan hayatı boyunca bir keşif yolculuğundadır. Her şeyi bilemeyiz, seçimlerimizin sonucunu her zaman öngöremeyiz. Bu yüzden hepimiz hatalar yapabiliriz. Önce bunu kabul etmek ve hata yapmaya karşı esnek bir tutum içerisinde olmak gereklidir. Önemli olan hatalarımızdan ders çıkarmayı öğrenmektir. “Neden bu hatayı yaptım?” diye kendini yiyip bitirmek yerine “Yapmış olduğum bu hatadan çıkaracağım ders nedir ya da bu hata bana ne kattı?” sorularını kendine soran insan ilerler ve gelişir. Örneğin yüzme öğrenirken su yutmak, kayak yapmayı öğrenirken düşmek oldukça normaldir. Bütün bunlar deneyimdir aslında. Bu deneyimlerden öğretiler çıkarmak insanı başarıya ulaştırır. Asıl problem hatalar yapıp o hatalardan ders çıkarılmadığı zaman başlar. Düzeltilmeyen bir hata yıllarca devam edebilir. “Her şeyi ben bilirim, en doğruyu ben yaparım.” düşünce tarzına sahip olan insanlar hatalarını düzeltmek istemezler çünkü genellikle hatalarının farkına varamazlar. Bu yüzden öğrenmeye ve değişime kapalıdırlar. Kendilerini geliştirmeye ihtiyaç duymazlar. Bunun önündeki en büyük engel kendi benmerkezcilikleridir. Kendisi ile sağlıklı bir ilişki içerisinde olan insan hata yapabileceğinin ve yapacağı bu hataların dünyanın sonu olmadığının bilincindedir. Çünkü hata yapmaktan korkmak daha büyük bir yanlıştır. Bu korku hiçbir şey yapmama hatasına sebep olur. Şüphesiz bu durum eylemsizliği ve başarısızlığı beraberinde getirir. Unutmayın, hata yapmaktan korkarsanız ilerleyemezsiniz.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en temel özellikler akıl, irade sahibi olması ve öğrenme yeteneğidir. Bazen deneyimleyerek öğrenirken bazen başka insanların deneyimlerinden pay çıkarmalıyız kendimize çünkü her şeyi yaşayarak öğrenme imkanını ve zamanını bulamayabiliriz.
Bütün bunları “İnsan, hatalarını kabul edebildiği ölçüde büyük; hatalarından ders çıkarabildiği kadar akıllı ve bu hataları düzeltebildiği ölçüde güçlüdür.” diye özetlemiş ünlü bir düşünür.