Reklam
Reklam
Buse HERDEM

Buse HERDEM

HATALARIMIZIN GELİŞTİRİCİ GÜCÜ

DUYGUSAL DAYANIKLILIK

02 Kasım 2021 - 10:34

   Duygusal dayanıklılık, büyük stres ve değişim dönemlerinde güçlü olma, ayakta kalma becerisidir. İnsanların karşılarına çıkan sorunların ve zorlukların üstesinden gelebilmesinin yolu, geliştirilebilen bir yetenek olan duygusal dayanıklılıktan geçer.

   Umutsuzluğa kapılmamak, şikâyet etmemek, çözüm üretmek, kurban rolüne bürünmemek duygusal dayanıklılığın en güzel örneklerinden bazılarıdır. Karşılaşılan olaylar ve içinde bulunulan durumlarla ilgili ani ve aşırı duygusal tepki vermek duygusal dayanıklılığın gelişmesi önündeki en büyük engeldir.

   İlkel beynimizin bizi sürüklemeye çalıştığı tepkisellikten kurtulmak ve bu tepkisel davranışa kapılma hızını ortadan kaldırmak için nefesimize odaklanmak, olumlu bakış açısı geliştirmek, kaybedilenleri ve olumsuzlukları düşünmek yerine yaşanılanları deneyim olarak değerlendirmek duygusal dayanıklılığı artırma yolundaki ilk adımdır.

   Gerçekleri objektif olarak değerlendirmek, mevcut durumun gerçekliğini tüm yanlarıyla kavrayabilmek ve bunun ortaya çıkardığı sonuçları kabul etmek bu dayanıklılığı elde etme sürecinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.
Örneğin, herkesin birtakım korkuları vardır. Bu korkuların farkına varıp, içinde bulunduğu durumu kabul edip, onlarla yüzleşen insan, korkularının kendisini ve hayatını yönetmesine engel olmuş olur. Böylece duygusal dayanıklılığını artırmaya katkıda bulunur.

   Sorunların üstesinden gelmenin, başarıya ulaşmanın tek bir yolu yoktur. Bazen yöntem değiştirmek, alternatiflere yönelmek yani hayata esneklik katmak da duygusal dayanıklılığı güçlendirir. Bu dayanıklılığı elde etme yollarından bir diğeri ise anlam bulma çabasıdır.

   Anlam bulmak; kişinin en başta kendisi ile çalışarak başlaması gereken, değerlerini keşfetmesine dayanan bir yolculuktur. Davranışlara yön veren değerler sistemini keşfederek bunlar üzerinde yoğunlaşmak bu yolculuk için gerekli olan yön levhalarıdır.

   Sonuç olarak, duygusal dayanıklılığı artırabilmenin birçok yolu ve yöntemi vardır. Bütün bunları yaşantınıza aktarabildiğiniz takdirde duygusal kararlılığınızın arttığını ve bu artışın yaşam kalitenize sağladığı katkının kısa zamanda farkına varacaksınız

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum