Reklam
Reklam

EYT DÜZENLEMESİNDE DEPREM MAĞDURİYETİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR

Yeniden Refah Partisi Milli Siyaset Kurulları tarafından EYT ile ilgili bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi. EYT mağdurlarının uzun süren çabaları neticesinde, iktidarın istemeyerek de olsa düzenlemek zorunda kaldığı emeklilik sistemi, kamuoyuna açıklandığı üzere 8 Eylül 1999 tarihine kadar sigorta kayıtları olanları kapsamaktadır.

EYT DÜZENLEMESİNDE DEPREM MAĞDURİYETİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİDİR
16 Ocak 2023 - 16:48

28 Mayıs 1999 tarihinde, DSP, ANAP ve MHP tarafından ANASOL-M hükumeti kurulmuş, 17 Ağustos 1999 tarihinde tarihimizin bilinen en büyük ve en hasarlı deprem felaketi yaşanmış, bu depremden 8 gün sonra 25 Ağustos 1999 tarihinde kabul edilen ve Resmi Gazete'de 8 Eylül 1999 tarihinde yürürlüğe giren yasa ile emeklilik şartları yeniden düzenlenerek 9 Eylül 1999 tarihinden sonra işe giriş bildirgesi verilen vatandaşların emeklilik yaşı kadınlar için 58 erkekler içinse 60 olarak belirlenmiştir.

Türkiye'deki çalışan nüfusun neredeyse yüzde 40'ı deprem bölgesi olan Marmara'nın İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova, Eskişehir, Düzce, Tekirdağ ve Sakarya illerinde yaşamaktadır.

Deprem nedeniyle insanların canlarının derdine düştüğü bir dönemde alelacele çıkarılan bir kanunla 8 Eylül 1999 tarihine kadar SGK'ya işe giriş bildirgelerinin verilmesi istenmişti. Ancak o dönemde e-devlet uygulaması ve e-bildirge verme olanağı olmadığı gibi başta SGK İl Müdürlükleri olmak üzere neredeyse tüm kamu kurumları yıkılmış ya da yıkılma tehlikesi altında olduğu için faaliyetlerine aylarca ara vermiş, çalışamamıştır.

Enkaz altından sağ çıkarılan son insanımızın 24 Ağustos 1999 tarihinde kurtarıldığı göz önüne alınırsa o günkü 57. Hükümet, enkaz altından çıkıp hemen işe girmeyi ve hatta bunu yeterli görmeyip bir de işe giriş bildirgesi verilmesini şart koşmuştur.

Ayrıca 1999 yılı itibarıyla işe giriş bildirgeleri günlük değil 3 aylık olarak verildiğinden 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe giren vatandaşların da tamamı 1999 yılının son çeyreğinde işe başlamış görünmektedir.

Bu nedenle işyerlerinde ve konutlarda büyük yıkımın yaşandığı deprem bölgesinde onbinlerce vatandaş ya işe girememiş ya da işe girmişse bile olağanüstü şartlar ve devlet bürokrasisi sebebiyle sigortalı görünememiştir.

Bu şartlar altında 9 Eylül 1999 tarihinden itibaren işe girebilen ya da sigortalı görünen vatandaşlar, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı görünenlerden 15-18 yıl sonra emeklilik haklarını elde edecek duruma düşmüşlerdir.

Bizler Yeniden Refah Partisi olarak, yapılacak son EYT düzenlenmesinde depremzedelerin ve depremzedelere yardıma gittiği için depremden dolaylı etkilenen kimselerin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için EYT kapsamının 31 Aralık 1999'a kadar genişletilmesini öneriyoruz. Kanun tekniği olarak tek bir bölge için kanun çıkarılamayacağı için bu hususta genel bir düzenleme yapılması gereklidir.

Çözümün ileriye dönük ikinci aşaması ise 2000 yılından sonra işe giren vatandaşlar için de ortak bir yaş ve prim günü tespiti ile adil bir düzenleme yoluna gidilmesi ve yaşıtlar arasında eşitliğin sağlanmasıdır.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum