Reklam
Reklam

DÖVME SANATININ PÜF NOKTALARI

Herhalde hepimiz hayatımıza dokunan bir anıyı, bir simgeyi vücudumuzda taşımak istiyoruz.

DÖVME SANATININ PÜF NOKTALARI
13 Ekim 2022 - 11:20
Herhalde hepimiz hayatımıza dokunan bir anıyı, bir simgeyi vücudumuzda taşımak istiyoruz. Bazen de sadece güzel göründüğü için, başka hiçbir sebep olmadan bir dövme  hayali kuruyoruz fakat aklımızda bazı sorular var ki bir türlü yanıtlarını bulamıyoruz.  Gelin, aklınıza takılan tüm soruları uzmanının ağzından, Sahar Kakhsaz ‘ın yanıtlarıyla aydınlatalım, dövme korkularını zihnimizden sökelim. İran doğumlu Sahar Kakhsaz ya da bilinen ismi ile Seher son günlerde oldukça konuşulan bir dövmeci. Yurt dışında uzun yıllar çalışmış. Türkiye’den çok fazla kalıcı makyaj ve dövme için talep gelmeye başlamış. Sık sık Türkiye’ye gidip gelmeye başlayınca ülkemize yerleşmeye karar vermiş.

Sahar bize kendini anlatır mısın biraz?
Elbette İran doğumluyum. Uzun yıllar İran’da yaşadım. Kalıcı makyaj ve dövme üzerine fazlasıyla ilgim vardı. İran’da birkaç eğitim aldım fakat kendimi geliştirmek için dünyaya açıldım. Hollanda’da dövme, Almanya’da kalıcı makyaj eğitimi aldım. Şu an da Türkiye’de yaşıyorum.

Ne tarz dövmeler yapıyorsunuz?
Müşterinin istediği her dövmeyi yapıyorum.

Müşteriler size nerden ulaşıyor?
Daha çok sosyal medya üzerinden iletişime geçiyoruz. Aktif olarak iki tane instagram hesabım var.
Beauty­­_sahartatoo   nail.seher

Dövme yaptırırken acır mı?
Bunun için “vücuttaki dövme acı çizelgesi” bile oluşturulmuş ama deneyimler bu acıyı farklı yorumluyor. İşin bilimi bir yana;
Kesinlikle çok değil ama bağımlılık yaratan tatlı bir acısı var diyebilirim. Kadınlar genel olarak lazer epilasyondan ve ağda yapmaktan daha az acıdığını söylüyor lakin erkekler bu tarz ince acılara alışkın değil ama dayanamayıp bırakan olmuyor.

Dövme sonrasında alerjik reaksiyon ile karşılatınız mı?
Bugüne kadar kendi yaptıklarım ve çevremdeki meslektaşlarımın yaptığı dövmelerde sadece bir kişide alerjik reaksiyon gördüm. Çok nadir görülen bu olayı yaşamamak adına tedbir amaçlı alerjiniz olup olmadığını anlamak için küçük dövme testleri yapabilirsiniz. Bu testleri dövme sanatçınızla konuşarak vücudunuzda her zaman görmediğiniz bir bölgeye yaptırarak birkaç gün gözlem yapabilirsiniz. Dipnot: Gıda boyasına alerjisi olan insanların dikkatli olmasında fayda var!

Dövme yaptırmak için uygun bir zaman ya da mevsim dilimi var mı?
Dövmek yaptırmak için her mevsim uygun aslında. Hangi mevsim olursa olsun dövmenin dikkatli davranılması gereken bir bakım süreci var. Kış aylarında üst üste giyinmek krem sürmeyi zorlaştırabilir. Yaz aylarında ise güneş dolayısıyla terleme veya tatilde direk güneşe maruz kalacağınız gibi dikkat edilmesi gereken, kişinin kendi konforunu etkileyen bir süreç var. Sonuç olarak ortalama 10-15 gün, dövmenize bakım ve iyileşme süreci tanırsanız her mevsim yaptırabilirsiniz. 

Bugüne kadar karşılaştığın en ilginç dövme isteği neydi?
Bayan bir müşterim geldi. Sevgilisinin ismini Farsça olarak elinin üzerine yazdırmak istedi. Ama bu tarz dövmeler en çok sildirilmek istenilen dövmelerdir genelde. Bende iyi düşünmesini ilerde bir ayrılık yaşayabileceklerini söyledim. Aldığım cevap harikaydı. “Biz zaten ayrıldık.”  Bana çok şaşırtıcı gelmişti insan ayrıldığı kişinin adını neden kendi vücudunda taşımak ister ki.

Neymiş peki nedeni?
Yaşadığı anları ve onu asla unutmamak içinmiş. Tabii isteği doğrultusunda işlemini gerçekleştirdik ben çok tasvip etmesem de.

Yapılan dövmenin geri dönüşü var mı?
Birçok gelişmiş cihaz kullanılıyor artık dövme silmede. Yalnız yüzde yüz etkilimi derseniz bence değil. Yapılan bölge, kullanılan boya çeşidi de çok önemli fakat asla yapılmadan önceki haline dönmüyor vücut. Mutlaka ufak tefek de olsa hasarlar kalıyor. Onun için yaptırmadan önce iyi düşünüp taşınmak lazım.

Kalıcı makyaja neden son yıllarda bu kadar talep var?
Kadın ya da erkek fark etmeksizin biriyle karşılaştığımızda göz temasımızın ilk olduğu yer yüzü. Hastalık nedeni ile veya kalıtımsal olarak bazen kaş bölgesinde eksiklikler olabiliyor. Erkekler çok fazla umursamasa da kadınlar üzerinde oldukça psikolojik etkisi var bu durumun. Bir kadın sabah uyanıp aynaya baktığında kendini güzel görmek istiyor. Bende bu konuda onlara yardımcı oluyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Biz İranlı kadınlar genel olarak bir çok işle aynı anda uğraşıyoruz. Bütün kadınlar çok güçlüdür. Sadece kendilerine inansınlar. Yaptığınız iş çok keyiflidir eminim. Sizinle tanışmaktan ve bu söyleşiyi yapmaktan çok keyif aldım. Teşekkür ederim adıma.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum