Reklam
Selda AVCI

Selda AVCI


GÜNAHIN SEVABINI GEÇMİŞSE!

04 Ocak 2021 - 10:51

Günah; Allah'ın emir, yasak ve buyruklarına karşı olan, dinimizce suç sayılan, öteki dünyada cezayı gerektiren iş ya da davranışların bütünüdür.

Sevap; Allah'ın rızasını elde etmek inancıyla yapılan, Allah tarafından ödüllendirileceğine inanılan yapılan her türlü hayır işi olarak tanımlanır.

Haram; din kurallarına aykırı olduğu için yasaklanmış olan, yenilmesi, içilmesi, yapılması, söylenmesi vb. uygun olmayan, dinimizce yasak olan davranışlardır. Yasadışı yollardan elde edilen, haksız kazançlar da buna dahildir.

Helal; dini yönden yasaklanmamış olan, dinin kurallarına aykırı olmayan, dinimizce izin verilen şeylere helal denir.

Geçtiğimiz günlerde bir sohbet ortamında fikirlerine değer verdiğim bir büyüğümle konuşurken şöyle bir muhabbet geçti! Can yakan, ah alan, merhametsiz, vicdansız, insanları üzen, kıran döken, insanlıktan bi haber yaşayan insanlara bakıyorum da hep birileri tarafından bir yerlere getirilmişler. Arkalarında dağ gibi torpilleri var, ona güvenerek bana bir şey olmaz diye yaşıyorlar ve gerçekten de onlara hiç bir şey olmuyor. Hani derler ya kötüye hiç bir şey olmaz diye dedim. Buna şaşırıyorum gerçekten.

O an söylenen söz çok hoşuma gitti bana dedi ki "bak kızım, bir insanın haramı helalini, günahı sevabını geçmiş ise geçmiş olsun" dedi.

Ne demek istediğini epeyce bir süre  düşündüm ve sonra bu insanlara ondan mı ne dua fayda ediyor, ne beddua hayır ediyor dedim.

Evet onların kalbi ölmüş, çünkü hayatlarını hep birilerini arkalarına alarak yaşıyorlar, Allah onların hesabını ahirete bırakıyor.
Çünkü onlar her istediklerine bu dünyada kolayca ulaşıyorlar dedi.
Ne kadar doğru bir tespitti!

Hayat böyle işte...
Kimileri her işini torpille!
Kimileri birilerinin maşası olarak!
Kimileri yalakalıkla!
Kimileri şantajla!
Kimileri tehditle!
Kimileri ispiyoncukukla!
Kimileri yalan, dolanla!
Kimileri ise ikiyüzlülükle işini yürütüyor bu dünyada!

İşin acısı ve can yakan kısmı da bu insanların toplum tarafından itibar görüyor olması.

Ama şu da var ki, büyük dağın karı büyük olur. Büyük oyunların, büyük kayıpları olur.

Sade ve gösterişsiz bir hayat sürmenin tadına doyum olmaz.

Üzerimizde kimsenin hakkı olmadan yaşamaya paha biçilemez.

Allah muhafaza ya arkamızdan yaptığımız entrikaları insanlar bir bir sıralayıp konuşsalardı bu anlayan için, utanmayı bilen insan  için ne acı olurdu değil mi?

Allah her zaman iyi insanları çıkarsın karşımıza. Allah'tan korkan, kulundan utanan insanlarla karşılaştırsın bizleri.

Edep, haya, utanma duygusu olan merhemetten kimseye kötülük yapmayı düşünmeyen insanlar girsin hayatımıza!

Bu dünyada herkes herkesi bir şekilde kandırır, gözünü boyar da hesabı ahirete kalanın vay haline! Orada hesap çetindir.

Günahımızın sevabımızın, haramımızın helalimizin önüne geçmesine izin vermeden sürdürelim yaşantımızı ne dersiniz? Saygıyla..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum