Reklam
Bekir Aslantaş

Bekir Aslantaş


KIRMIZIMSI TURUNCU!

05 Mart 2021 - 11:43

Malum, sağlık kurulunun aldığı tavsiye kararlarının ardından toplanan Bakanlar Kurulu, yeni normalleşmenin ilk adımlarını attı. Sağlık Bakanlığı en güncel bilgileri paylaşarak, bundan sonraki dönemde illeri 4 ana kategoride değerlendirileceğinin bilgilendirmesini yaptı. Düşük riskli (mavi), orta riskli (sarı), yüksek riskli (turuncu), çok yüksek riskli (kırmızı) renkler artık hayatımızın bir parçası olacak.
Peki Kayseri bu işin neresinde? İşte kritik soru bu. Cevabı gündemi yakından takip eden herkes biliyor. Yüksek riskli olarak tabir edilen turuncu renkte şu anda Kayseri… Ama kırmızıya doğru hızlı bir gidiş söz konusu. Valilik ve sağlık müdürlüğünden yapılan açıklamaların neredeyse tamamı karamsar nitelikte. Yani maalesef insanlarımız pek pandemiye dikkat etmiyor.
Bunun en bariz örneği geçtiğimiz gün AK Parti Milletvekili İsmail Tamer’in annesi Fatıma Tamer’in cenazesinde yaşandı. Malum, millekvekiline görünme çabası içinde olanların oldukça büyük bir kalabalık oluşturduğu cenazede ön saflarda yer tutma mücadelesi ilginç görüntülere sahne olmuştu. Elbette bu durumda sosyal mesafede ortadan kalkmıştı. Duruma ilk müdahale eden Vali Şehmus Günaydın oldu.
Günaydın’ın haklı uyarıları sonrasında biraz mesafe açıldı. En doğal tepkiyi verdi Günaydın. Olaya en hakim isim. Sayıları ve işin ciddiyetini bilen il bazında en yetkili isim. Verilen mücadelenin boşa gitmesini elbette istemediğinden gereken uyarıyı yaptı. Ama bu örnek bile bizlere insanımızın duruma bakış açısını çok iyi şekilde özetliyor.
Sanki bugüne kadar yaşanılan kısıtlamalardan hiç ders alınmadı. O turuncu, kırmızıya döndüğünde yine aynı kısıtlamalar ile karşı karşıya kalınacak. Bunlar hiç mi düşünülmez anlamak mümkün değil. Lütfen bu yaşanılanlardan gerekli dersleri alalım. Eğer yeniden kısıtlama ve sokağa çıkma yasağı ile  günler geçirmek istemiyorsak, hepsinden önemlisi sevdiklerimizi riske atmak istemiyorsak dikkat edelim
Turuncu şu anda kırmızımsı bir hâl aldı. Bu tam kırmızıya dönmeden yol yakınken dönelim, kırmızı yerine rengi sarı veya maviye çevirelim. Kayserili bunu sağlayabilecek sağduyudadır.  
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum