Reklam
Yüksel KALKAN

Yüksel KALKAN

KAYSERİLİ EFSANE BİR YÖNETMEN

Hakkında

(Kayserili bir ailenin oğlu Elia Kazan doğum adıyla Elias Kazancıoğlu)
Melikgazi İlçesine 6 kilometre uzaklıkta yerleşim yeri olan Germir, 12'nci yüzyılda kuruldu. 20'nci yüzyılın ilk çeyreğine kadar, Ortodoks Rumlar, Apostolik ve Ortodoks Ermeniler ve Müslüman Türkler, Germir'de birlikte yaşadı.
Rum kökenli Kayserili Anadolulu bir ailenin oğlu olan Ellia Kazancıoğlu 7 Eylül 1909’da İstanbul’un deniz gören bir semtinde dünyaya gelir. Ailesi Birinci Dünya Savaşı patlak vermeden 1913 yılında Ellia henüz 4 yaşındayken ABD’ye göç eder. Amerika’ya göç ettikten sonra adı Elia Kazan olan küçük çocuk New York eyaletindeki New Rochelle’de büyür.

Elia Kazan Doğ. 07 Eylül 1909-Ölüm
 Tarihi: 28 Eylül 2003 tarihinde ABD, New York, Manhattan‘da 94 yaşında ölmüştür.

Amerikalı yönetmen ve yazar. Özellikle Tennessee Williams ve Arthur Miller'ın oyunlarını sahneleyerek tiyatroda büyük başarı kazanmış, etkileyici filmleriyle sinema sanatının ustaları arasına girmiştir. 
   
Bir başka anlatıma göre;”Elia Kazan kimdirElia Kazan7 Eylül 1909 tarihinde Kayseri kökenli bir Rum ailenin çocuğu olarak İstanbul‘da doğmuştur.
Rum asıllıdır. Asıl adı Elias Kazancıoğlu’dur. Babası George Kazancıoğlu’dur. Annesi Athena Şişmanoğlu’nun köyü Kayseri’deki Germir köyüdür. Ailesi henüz O 4 yaşındayken 1913 yılında Amerikaya göç etti.

Elia Kazan New York eyaletindeki New Rochelle’de büyüdü. New Rochelle Lisesinden mezun oldu. Massachusetts’te Williams College’de yükseköğrenimini tamamladı. Yale Üniversitesi‘nde tiyatro öğrenimi gördü.
1932 yılında New York kenti’ndeki “Group Theatre”da oyuncu olarak tiyatroya başladı. 1939 yılına kadar burada çalıştı. 1940 yılında tiyatro yönetmenliği yapmaya başladı. Tüm Amerika’da ünlü oldu ve Broadway‘in en iyi yönetmenleri arasına girdi. 1944 yılında sinema filmleri yönetmeye başlamıştır.

1947 yılında “Actors Studio” adında oyunculuk okulunu Cheryl Crawford ve Robert Lewis‘le birlikte kurdu. Marlon Brando ve James Dean gibi efsane oyuncular yetiştirdi. “İhtiras Tramvayı”, “Rıhtımlar Üzerinde”, “Cennet Yolu” gibi başyapıtlara imza attı.

En gözde öğrencilerinden biri unutulmaz filmlerinde başroller verip bir ikon haline getireceği Marlon Brando‘ydu. ‘Rıhtımlar Üzerinde’ ve Tennessee Williams’ın oyunundan uyarladığı ‘Arzu Tramvayı’yla Brando’yu yaratırken, en iyi filmlerinden biri sayılan ‘Cennet Yolu’yla James Dean efsanesini ortaya çıkarttı. Kazan, tanınmamış oyuncularla çalışmayı severdi. Rod SteigerNatalie WoodLee RemickWarren Beaty gibi isimlerin onunla çalıştıktan sonra yıldız oldular.
1952 yılında Amerikan Karşıtı Faaliyetleri İzleme Komitesi’nce (HUAC) sorgulandı. Sinema sanayiinden komünist eğilimli sekiz arkadaşını ele vererek onların kariyerlerinin sona ermesine yol açmıştı. Bunlardan birisi olan senarist Abraham Polonsky, Elia Kazan’ın 1999 yılında onur Oscar’ı alacağını duyunca “Umarım ödülünü alırken birisi onu vurur” demişti.

1999 yılında 71. Akademi Ödüllerinde Yaşam boyu Onur Ödülü’nü, HUAC sorgusu nedeniyle protestolar arasında aldı. Kendisi de Komünist Parti üyesi olan Kazan, Senatör McCarthy’yle işbirliği konusunda hiç geri adım atmadı. 
1997‘de İstanbul Film Festivali‘nden Onur Ödülü almaya geldiği sırada Cumhuriyet Gazetesinden Ahu Antmen’e verdiği röportajda konuyla ilgili şunları söylemişti: “Doğru olduğuna inandığım şeyi yaptım. Özür dilemiyorum. Utanmıyorum. Ve beni mutsuz etmiyor.”
1960-1964 yılları arasında da New York‘da Lincoln Sahne Sanatları Merkezi Repertuar Tiyatrosu’nda yönetmenlik yaptı.
1960’ların ortalarında tiyatrodan uzaklaşmaya başladı; sinemayı da ikinci plana bırakarak yazarlık yapmaya başladı.
1988 yılında 7. Uluslararası İstanbul Film Festivalinde seçici kurul başkanlığı yaptı. Ayrıca 1988 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini Zülfü Livaneli‘nin yaptığı Uğur PolatSevtap ParmanRutkay AzizMenderes SamancılarKenan ParsFikret Kuşkan‘ın oynadığı “Sis” adlı filmde küçük bir rolde konuk oyuncu olarak oynadı.

1932 yılında oyun yazarı Molly Day Thatcher ile evlendi.1963 yılında eşi öldü. Nicholas , Judy , Chris , Katharine adlarında 4 çocuğu oldu.
1967 yılında sinema oyuncusu Barbara Loden ile evlendi. 1980 yılında eşi öldü. Leo adında 1 çocuğu oldu.
3.eşi: 1982 yılında yazar Frances Rudges ile evlendi. Kendisi ölene kadar evli kaldı.

Elia Kazan, 28 Eylül 2003 tarihinde ABD, New York, Manhattan‘da 94 yaşında ölmüştür.
Ödülleri :
1999 – 71. Akademi Ödüllerinde Yaşamboyu Onur Ödülü
1964 – 21.Altın Küre Ödülleri – En İyi Yönetmen (Amerika Amerika)
1957 – 14.Altın Küre Ödülleri – En İyi Yönetmen (Baby Doll)
1956 – 13.Altın Küre Ödülleri – En İyi Film (East of Eden)


Birçok filimin yönetmenliğini yaptı bunlardan bir kaçı

1976 – Son Patron (Sinema Filmi)
1972 – The Visitors (Sinema Filmi)
1963 – Amerika Amerika (Sinema Filmi)
1961 – Aşk Bahçesi (Sinema Filmi)
1954 – Rıhtımlar Üzerinde (Sinema Filmi)
1952 – Viva Zapata! (Sinema Filmi)
1951 – İhtiras Tramvayı (Sinema Filmi)


1960’ların ortalarında tiyatrodan uzaklaşmaya başlayan Elia Kazan sinemayı da ikinci plana bırakarak yazarlık yapmaya başlar. 1988 yılında 7. Uluslararası İstanbul Film Festivalinde seçici kurul başkanı olur. Ayrıca 1988 yılında yönetmenliğini ve senaristliğini Zülfü Livaneli‘nin yaptığı “Sis” adlı filmde konuk oyuncu olarak rol alır.
Yaşamı boyunca hep ailesinin yaşadığı toprakları görebilmeyi isteyen Elia Kazan,1970’lerden itibaren Türkiye’yi sık sık ziyaret eder. 1972-1997 yılları arasında tam üç kez Kayseri’ye, Ata yurdu Germir’e de gider. Germirde baba ocağını ziyaret eder kendi yaşıtlarıyla ataları hakkında bilgi alır. Köylü vatandaşlarla konuşarak onlarla anı fotoğrafları çektirir. Kazan, arkasında onlarca film, tiyatro oyunu ve kitaplar bırakan dedeleri ebelerinde bir Anadolulu olduğunu unutmayalım...

Germirli vatandaşlarla kısa bir röportaj dinleyelim;,” ABD'li ünlü yönetmen Elia Kazan'ın anne ve babasının doğup büyüdüğü, Kim Kardashian'ın ise babasının babaannesinin yaşadığı Kayseri'nin Melikgazi ilçesindeki Germir Mahallesi sakinleri, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için sözde 'soykırım' ifadesini kullanmasına tepki gösterdi.
ABD'li ünlü yönetmen Elia Kazan'ın anne ve babasının doğup büyüdüğü,  babasının babaannesinin yaşadığı Kayseri'nin Melikgazi ilçesindeki Germir Mahallesi sakinleri, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olayları için sözde 'soykırım' ifadesini kullanmasına tepki gösterdi. Mahalle muhtarı Ali Kapısız, "Köyümüze zaman zaman Ermeni misafirlerimiz ataları için geliyorlar. Böyle bir soykırım olmuş olsa bu insanlar ata topraklarına nasıl gelsinler?" dedi.
İlçeye 6 kilometre uzaklıkta yerleşim yeri olan Germir, 12'nci yüzyılda kuruldu. 20'nci yüzyılın ilk çeyreğine kadar, Ortodoks Rumlar, Apostolik ve Ortodoks Ermeniler ve Müslüman Türkler, Germir'de birlikte yaşadı. Kurtuluş Savaşı'ndan sonra sadece Türkler yaşarken, diğer kültürler farklı sebeplerle ayrılmak zorunda kaldı. Germir aynı zamanda, 3 kez Oscar kazanması ve 5 kez de aynı ödüle aday gösterilmesinin yanı sıra çok sayıda prestijli ödülün sahibi, dünyaca ünlü Yunan asıllı ABD'li yönetmen Elia Kazan'ın da ata memleketi. 1909-2003 yılları arasında burada yaşayan Elia Kazan'ın anne ve babası, burada doğup büyüdü. O dönem köy olan Germir'de 'Aliye Kazancıoğlu' adıyla anılan Elia Kazan, 4 yaşında New York'a göç etti. Ancak ata memleketi ile bağını koparmayan Elia Kazan, sonraki yıllarda bölgeyi birçok kez ziyaret etti. Öte yandan ABD'li televizyon yıldızı Kim Kardashian'ın babası ünlü avukat Robert Kardashian'ın babaannesinin de Germirli Türk olduğu, Sivaslı bir Ermeni ile evlendikten sonra Los Angeles'a göç ettiği belirtildi.

'KARDEŞÇE YAŞAMIŞLAR'
Geçmişte Ermenilerle birlikte 3 medeniyete ev sahipliği yapan hala Ermeni kiliselerinin bulunduğu 12 bin nüfuslu Germir Mahallesi sakinleri, ABD Başkanı Biden'in sözde 'soykırım' açıklamasına tepki gösterdi. Mahalle Muhtarı Ali Kapısız, soykırım iddiasına tepki göstererek, "ABD'nin tarihini ve geçmişini bilmeyerek bu tür soykırım iddiasını desteklemesini esefle kınıyorum. Atalarımızdan duyduğumuz kadarıyla Ermeni, Rum ve Türkler burada bir arada kardeşçe yaşadılar. Germir'de 1'i kaya olmak üzere 4 kilise, 2 tarihi camimiz var. Burada herhangi bir kötülük olmadan geçmiş yıllarda kardeşçe yaşamışlar. Ermeniler o dönemde ramazan ayında çocuklarına 'Müslümanlar oruç tutuyor' diye ekmek ve meyve dahi vermemişler. Gayet uyum içerisinde bir yaşam sürülmüş. Birbirleri ile kız alıp, oğlan verip dünür olmuşlar. Ermenilerin Germir'den ayrılıkları 1920'li yıllara dayanır. O zaman Germir halkı, üzülerek giden Ermeni halkına 'gitmeyin' dedi" ifadelerini kullandı.

'ÖYLE OLSA ELİA KAZAN BURAYA GELİR MİYDİ?'
Amerikalı Eli Kazan'ın 4 yaşına kadar Germir'de yaşadığını belirten Kapısız, "ABD'li olarak bilinen aslında Germirli ünlü film yönetmeni Elia Kazan buralıdır. Belirli dönemlerde buraya gelir, ziyaret ederdi. Mahalle sokaklarında yürürdü. Germir halkı da sıcak karşılardı. Böyle bir soykırım olmuş olsa Elia Kazan o rahatlıkla buraya gelebilir miydi? Kim Kardashian'ın ebesinin Germirli olduğu biliniyor. Köyümüze zaman zaman Ermeni misafirlerimiz ataları için geliyorlar. Böyle bir soykırım olmuş olsa bu insanlar ata topraklarına nasıl gelsinler? Ben Amerika'yı kınıyorum" diye konuştu.

'BİZ ERMENİLERLE KARDEŞÇE YAŞADIK'
Germir'de yaşayan İrfan Akbulut ise, "Büyüklerimizden duyduğumuz kadarıyla burada 'soykırım' diye bir şey yaşanmamış. Olsa duyar, bilirdik. Başka yerlerde olduğunu da duymadık. Biz Ermenilerle kardeşçe yaşadık. Benim babaannem Ermeni kadının evinde çalıştı. Babam 'O kadının ekmeği ile büyüdük' derdi. Çok samimi bir hayat vardı. Soykırım yapmadık. Bizim 200 bin Çanakkale şehidimiz var. Onların canına kim kıydı? Onlara ne diyecekler?" diye konuştu. Germirli Niyazi Ataoğlu da, "Atalarımız Ermenilerle kardeş gibi yaşamışlar. Buranın bir kısmı Ermeni, Rum ve Türk mahallesidir. Tatlı muhabbetleri olmuş. ABD'li yönetmeni Elia Kazan Anadoluludur Germirlidir. Kendisi buraya gelmiştir. Atalarımızın Ermenilerle hiçbir kavgası olmamıştır” dendi.