Reklam
Reklam
Reklam

ÇİFTÇİLER KENDİ ENERJİLERİNİ ÜRETEBİLECEK

Eresin Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eresin, 1998 yılından beri GES, RES ve biyogaz enerji tesisi yatırımları yaptıklarını belirterek, çiftçilerin kurulacak olan tesislerle kendi enerjilerini üretebileceğini söyledi.

ÇİFTÇİLER KENDİ ENERJİLERİNİ ÜRETEBİLECEK
05 Ağustos 2022 - 13:44
Eresin Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eresin, 1998 yılından beri GES, RES ve biyogaz enerji tesisi yatırımları yaptıklarını belirterek, çiftçilerin kurulacak olan tesislerle kendi enerjilerini üretebileceğini söyledi.
Eresin Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Eresin, "Biz ERESİN enerji grubu olarak Türkiye'nin çeşitli yerlerinde GES, RES ve biyogaz enerji tesisi yatırımları yapıyoruz. Bu sektöre 1998 senesinde Almanya'nın Heiden şehrinde başladık" diyerek, dünya genelinde öncü bir kuruluş olduklarını ifade etti.

"O yıllarda henüz yeni başlamış olan bu sistemi dünya genelinde kurmaya başlayan öncü isimlerden biriyiz. Ortaklarımızla beraber avrupanın birçok bölgesinde faaliyet  göstermiş olup Türkiye'nin de bu sektörde gelişmesini hedeflemekteyiz. Faaliyet alanlarımız öncelikli olarak güneş enerji sistemleri devamında hibrit bir şekilde rüzgar enerjisinden ve biyogaz enerjisinden enerji  üretiyoruz" diyen Mehmet Eresin, "Şuan ki hedefimiz yıllık 100 MegaWattlık ges, res ve biyogaz  enerji tesisi kurmak. Sadece Almanya'da toplam 2022 yılı itibariyle kurulu  60 GigaWattlık enerji tesisleri devriye alınmış durumda, Türkiye'de ise bu sayı 8 GigaWatt seviyelerinde. Öncelikli hedefimiz Türkiye'yi enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltıp kendi enerjisini üretip başka ülkelere enerji satabilen bir ülke konumuna getirmek. Bunun için çok çalışmamız gerekiyor" diyerek şunları söyledi:

"Bizim temel hedefimiz ülkemiz tarım ve hayvancılık yapan çiftçilerimizin artan elektrik maliyetlerinden kurtulmasını sağlamak. Ülkemiz çok verimli  topraklara sahip ancak yılın belirli dönemlerinde hava koşullarından  kaynaklı herhangi bir gelir elde edemeyen çiftçilerimiz onlara verdiğimiz  destek sayesinde hem elektrikten tasarruf ediyor hemde 25 ila 30 sene aralığında pasif gelire sahip oluyorlar. Öncelikli olarak çiftçilerimizle daha sonrasında elektrik maliyetinin önüne geçmek isteyen tarım dışı kullanılabilecek arazisi olan çiftçilerimiz, çatısında elektrik üretebilecek sanayicilerimiz ve hayvancılıkla uğraşan kişiler ile işbirliği hedefliyoruz.

Kurduğumuz sistemler sayesinde ceplerinden para çıkmadan bu sisteme sahip olan çiftçilerimiz ve sanayicilerimiz 25 senelik süre sonunda para  ödemeden santral sahibi oluyorlar. Bizim temel amacımız partnerlerimizin ekonomik verimini arttırarak onlara destek olmak. Bizden yatırım desteği talebi gerçekleştirebilmek için öncelikle minimum  100 kw değerinde tüketim gücü ve ilişkili trafo sahibi olan tüm işletme ve  şahıslara yapılabiliyor.

Ayrıca biyogaz tesisi için günlük minimum 8 ton  ham maddeye Sabir bir şekilde ulaşılabilir olması gerekiyor. Şu anda çoğunlukla iç anadolu bölgesinde hizmet vermekteyiz ancak ege  bölgesinde, marmara bölgesinde akdeniz bölgesinde de geliştirdiğimiz  birçok projemiz var.

Bize trafosu ve elektrik tüketimi olan çiftçiler ve  sanayiciler başvurabilir. Anlaşma şartına göre aylık veya yıllık belli  oranlarda indirimli elektrik kullanabilme şansı veya kira getirisi  sağlayabilirler. Sektörde en yeni teknoloji olan ve yaklaşık 20” konteynır boyutunda olup  kompakt bir şekilde biyogaz enerji tesisi bir konteynır boyutunda olup  lojistik ve fiyat olarak ulaşılabilir konumdadır.

Aynı zamanda çiftçinin de en temel ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca besi sahibi çiftçilerimizi günlük dışkı atıklarını en verimli şekilde kullanabilmeleri adına patenti bize ait olan 100-200-400 kw güç üreten biyogaz tesisi hem günlük olarak enerji  üretebilmekte hem dışkıdan artan metan, sülfür gibi maddeleri ayrıştırılarak normal gübreden 4 kat daha fazla verim veren lagun sıvısını ortaya çıkartıyor, hem de isteğe göre katı gübreyi ayrıştırıyor. Buda hem kendi enerjilerini üretmelerini hemde ister bu çıkan gübreyi satıp ek gelir  elde etmelerini ister bu sıvıyı kendi seralarında kullanarak verimi  arttırmalarını sağlıyor."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum